SÜS HAVUZLARI

Süs havuzlarında kullanılabilecek standartlar mevcut değildir. Süs havuzu yapımında önemli olan hususlar şunlardır;

 

1. Öncelikle ne tür bir süs havuzu istenildiğine karar verilmelidir. Süs havuzları farklı büyüklüklerde olmakla birlikte, çok çeşitli ve değişik amaçlarla olabilmektedir Örneğin; süs havuzunun içinde yaşayacak bitki, balık vb canlılar olacak mı?, sadece görsel zenginliği yüksek hareketli bir süs havuz mu olacak?, ya da durgun bir havuz mu olacak Sorularının cevaplanması gerekmektedir.

 

2. Süs havuzunun büyüklüğü, mimari şekli, kullanılacak olan ( fıskiye, şelale, su perdesi aydınlatma aparatları v.b ) aksesuarlar maliyet üzerinde önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden tasarım evresine geçilmeden önce mutlaka bütçe analizi yapılması gerekmektedir.

 

3. Süs havuzunun yer seçimi yaparken arazinin eğimine, varsa etrafındaki binalara göre konumuna ve peyzajına dikkat edilmelidir.

 

Süs havuzunun yapımında atlanmaması gereken bir konu daha vardır. Yüzme havuzlarında olduğu gibi süs havuzlarında da filtrasyon sistemi kullanılmalıdır. Filtrasyon sistemi mevcut olan havuzun hacmine ve kullanılacak suyun debisine göre belirlenmelidir. Filtrasyon sisteminin kullanılması suyun temizliğinin sağlanması ve ( fıskiye, şelale, su perdesi aydınlatma aparatları v.b )aksesuarların çalışma ömrünü uzatmak için önemlidir. Süs havuzlarında su alanına hareket kazandırmak için, beton ya da ahşap kemer veya köprüler yapılabilir, süs havuzunun farklı noktalarından akan şelaleler, su perdeleri ile değişik heyecanlar ve  görsel zenginlikler katılabileceği gibi, renkli aydınlatma aparatları ile büyülü atmosferler yaratılabilir.